To co wydarzyło się na Wołyniu to było ludobójstwo. Dziś oczekiwałbym od prezydenta Zełeńskiego - pomimo tego, że jest wojna - że przeprosi i przyzna, że to było ludobójstwo i wyda zgodę na ekshumację. Rozumiem, że może dziś nie jest ten moment, ale oczekiwałbym, że prezydent Ukrainy się tak zachowa.
My pokazaliśmy, jak wybuchła wojna w Ukrainie, że nasze rany i nasze waśnie schować gdzieś daleko i pomagać. Otworzyliśmy serca, portfele i domy. Oczekiwałbym więc od prezydenta Zełeńskiego dojrzałej postawy, aby zachował się zgodnie z prawdą i faktami.
Tomasz Trela, poseł
Sygnały Dnia, 11 lipca 2023 r.
11 i 12 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści dokonali skoordynowanych ataków na ok. 150 polskich miejscowości, w okrutny sposób mordując ludność cywilną. Wydarzenia te określa się mianem „krwawej niedzieli”. Historycy szacują, iż w trakcie rzezi wołyńskiej ukraińscy nacjonaliści zamordowali ok. 50-60 tysięcy Polaków i Polek. W 80. rocznicę tych wydarzeń politycy Lewicy złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i oddali hołd pomordowanym.
Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty oraz posłanka Anna-Maria Żukowska złożyli hołd ofiarom rzezi wołyńskiej
Posłanki Magdalena Biejat i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska oraz poseł Adrian Zandberg złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w 80. rocznicę zbrodni wołyńskiej